Kontaktujte nás

Zdravotná starostlivosť
novej generácie

Vynovená partizánska pôrodnica venuje každému novorodencovi topánočky „Made in Partizánske“

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie (GPO) nemocnice Svet zdravia Partizánske prešlo výraznou obnovou, ktorej cieľom bolo zvýšiť komfort mamičiek s ich novonarodenými ratolesťami. V priestoroch celého oddelenia sa zrekonštruovali podlahy a maľovka. V izbách boli vymenené všetky lôžka za nové, pribudol nový nábytok a doplnilo sa hygienické zázemie pre najmenšie deti.

2015-10-07-PE-Vynovene oddelenie GPO-mamička Eva Gašparová.jpg

V priestoroch tiež pribudla nová gynekologicko-pôrodnícka ambulancia. Partizánska pôrodnica sa súčasne prihlásila do programu Baby Friendly Hospital (BFHI), čo je globálny program UNICEF s cieľom podporovať na Slovensku zdravý vývin detí aj matiek. Cieľom týchto aktivít je zvýšiť počet pôrodov z priemerného počtu 400 na 500 ročne. Celkové investície do obnovy oddelenia si vyžiadali 50 000 eur. Vďaka daru od firmy RICHTER Slovakia pôrodnica pripravila zaujímavú akciu. Každému novonarodenému dieťaťu venuje pár kvalitných topánočiek vyrobených v Partizánskom. Aj takto chce nemocnica pomôcť k zachovaniu dlhoročnej výrobnej tradície mesta.


Podstatou programu Baby Friendly Hospital je transformácia pôrodníc na moderné nemocnice priateľské k deťom a k matkám. Starostlivosť o budúcu rodinu sa buduje už v období tehotenstva, a preto sa do popredia dostáva kvalitná psychoprofylaktická príprava, ktorá by mala byť komplexná pre oboch rodičov, s informáciami o výžive a o životospráve budúcej mamičky, o príprave na pôrod a na dojčenie. V nemocnici poskytujeme pacientom výživové poradenstvo, ktoré môžu využiť aj tehotné ženy a mamičky po pôrode. V súčasnosti má oddelenie k dispozícii 3 nadštandardné izby, 5 dvojposteľových, 1 jednoposteľovú a 1 trojposteľovú izbu pre gynekologické pacientky a pre mamičky s deťmi. Všetky izby podporujú takzvaný rooming in, teda umiestnenie zdravej matky – šestonedieľky a fyziologicky zdravého novorodenca v jednej izbe v ich bezprostrednej vzájomnej blízkosti.

2015-10-07-PE-Vynovene oddelenie GPO-VIP izba Dovery.jpg


„Som veľmi rád, že sa nám podarilo zvýšiť komfort našich mamičiek a ich novonarodených detí. Vďaka integrácii nových trendov je partizánska nemocnica pripravená poskytovať služby modernej a k deťom priateľskej pôrodnice pre celý širší región,“ zdôraznil Michal Orihel, riaditeľ nemocnice Svet zdravia Partizánske.


História mesta Partizánskeho je od jeho vzniku spätá s obuvníckym priemyslom. Jednou z firiem, ktorá stále sídli v priestoroch bývalých baťovských závodov, je RICHTER Slovakia. Zamestnáva 150 pracovníkov a jej výrobný program sa zameriava výlučne na detskú obuv. Pri príležitosti predstavenia vynoveného GPO oddelenia venovala táto spoločnosť 380 párov kožených topánočiek pre budúcich najmenších Partizánčanov.

  2015-10-07-PE-Vynovene oddelenie GPO-topanocky pre novorodencov.jpg

„Obuvnícka firma RICHTER vznikla v Rakúsku v roku 1893. V Partizánskom pôsobí od roku 2003. Našou prioritou vždy bolo poznať detskú nožičku a zabezpečiť jej pohodlie a ochranu. Preto sme sa rozhodli darovať počas najbližšieho obdobia každému novonarodenému dieťatku v partizánskej pôrodnici jeho prvé topánočky vyrobené v Partizánskom. Verím, že okrem kvalitnej obuvi dávame budúcim deťom do vienka aj silný symbol lokálnej tradície. Možno z niektorých raz vyrastú aj šikovní obuvníci,“ doplnila Viera Halmová, riaditeľka výrobného závodu RICHTER Slovakia